دانلود کتاب Carroll J., The Complete Visual Guide to Building a House, 2014

Carroll J., The Complete Visual Guide to Building a House, 2014

نام کتاب : The Complete Visual Guide to Building a House

نویسنده : John Carroll  و  Chuck Lockhart

ویرایش : ۱

سال انتشار : ۲۰۱۴

فرمت : PDF

تعداد صفحه : ۵۲۴

انتشارات : Taunton Press

Description About Book The Complete Visual Guide to Building a House From Amazon


Today’s most comprehensive course in residential construction. The Complete Visual Guide to Building a House not only lives up to its name, but the detailed illustrations put this reference in a league of its own. It’s your single source for reliable instruction in building a house from foundation to finishing touches ― and it’s a beautiful book as well.

An essential reference for builders, carpenters, and homeowners! Find everything you need in one easy-to-navigate guide that covers all the bases:

  • Building the structure: foundations; floors; walls; ceilings; raftered and trussed roofs
  • Closing the house to weather: roofing; installing windows, doors, siding and trim; controlling moisture
  • Finishing the house: wall and floor coverings; hanging interior doors; installing trim and cabinets; building stairs

Expert step-by-step instruction and detailed illustrations. The Compete Visual Guide to Building aHouse combines the expertise of builder-author John Carroll with over 1,200 full-color drawings by illustrator Chuck Lockhart. Finally, a step-by-step guide that provides a complete course in residential carpentry and construction from two pros who, together, have over 65 years of experience in the building trades. 

Eliminate guesswork and avoid costly missteps. Building a house is a complex and challenging undertaking that requires knowing what needs to be done at every critical step  – and that’s exactly what you will find in The Complete Visual Guide to Building a House. With this guide in hand, you’ll be armed with the right information and clear illustrations whenever you need them.

درباره کتاب The Complete Visual Guide to Building a House – ترجمه شده از گوگل


جامع ترین درس امروز در ساخت و ساز مسکونی. راهنمای بصری کامل برای ساختن یک خانه نه تنها به نام آن زندگی می کند، بلکه تصاویر دقیق این مرجع را در لیگ خود قرار می دهد. این منبع تک برای آموزش قابل اعتماد در ساخت خانه از پایه تا لبه های انتهایی است – و این یک کتاب زیبا نیز هست.

مرجع ضروری برای سازندگان، نجار، و صاحب خانه ها! همه چیزهایی را که در یک راهنمای آسان برای هدایت که همه پایگاهها را پوشش میدهد، پیدا کنید:

ساختار سازه: پایه ها؛ طبقه؛ دیوارها؛ سقف؛ سقف های اصلاح شده و فرسوده
بستن خانه به هوا: سقف؛ نصب پنجره ها، درها، سایدینگ و تر و تمیز کردن؛ کنترل رطوبت
تکمیل خانه: پوشش دیوار و کف؛ درب داخلی درب آویز نصب ترمینال و کابینت؛ ساخت پله ها
دستور کار گام به گام متخصص و جزئیات دقیق. راهنمای بصری رقابت برای ساختن یک خانه متشکل از تخصص سازنده نویسنده جان کارول با بیش از ۱،۲۰۰ طرح کامل رنگ توسط چاک لخارت تصویرگر. در نهایت، یک راهنمای گام به گام که دوره کامل در نجاری مسکونی و ساخت و ساز از دو طرف است که با هم، بیش از ۶۵ سال تجربه در معاملات ساختمان.

از بین بردن حدس زدن و اجتناب از اشتباهات گران قیمت. ساخت یک خانه یک تعهد پیچیده و چالش برانگیز است که نیاز به دانستن آنچه که باید در هر مرحله حیاتی انجام شود – و این دقیقا همان چیزی است که شما در راهنمای بصری کامل برای ساخت یک خانه پیدا خواهید کرد. با استفاده از این راهنمای در دست، شما با اطلاعات مناسب و تصاویر روشن هر زمان که به آنها نیاز دارید مسلح خواهید شد.

  جهت دسترسی به توضیحات این کتاب در Amazon اینجا کلیک کنید.

یک پیشنهاد عالی!
با خرید اشتراک، بدون محدودیت، کتاب دانلود کن!
بازنویسی متن پایان نامه و مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *