دانلود کتاب Briesemeister J. K., Managing Complex Construction Projects – A Systems Approach, 2018

Briesemeister J. K., Managing Complex Construction Projects - A Systems Approach, 2018

نام کتاب : Managing Complex Construction Projects – A Systems Approach

نویسنده : John K. Briesemeister

ویرایش : ۱

سال انتشار : ۲۰۱۸

فرمت : PDF

تعداد صفحه : ۲۲۴

انتشارات : Auerbach Publications

Description About Book Managing Complex Construction Projects – A Systems Approach From Amazon


To many program, project, or construction managers, a complex project seems to be a labyrinth with many hidden dangers. This book is a guide through that labyrinth. It explains best practices and provides insight so they cannot only identify hidden dangers but also effectively manage the construction process to either mitigate or eliminate these risks.

The book presents a systems-based approach to construction project management that can facilitate a greater understanding of the complexity inherent in large construction projects and how that complexity can be effectively managed. The systems approach permits the onsite construction project manager to take a complex construction project, break it down into manageable pieces, and ensure that all systems are in alignment with the original goal of the project. This approach combines industrial engineering, project management, and finance into a unified approach for effective management of complex construction projects, ranging from a power plant to a highway project.

The book explains how to manage construction projects successfully through an approach based on the three following systems:

  • Project Management System
  • Work Management System
  • Quality Management System

The problem with complex programs and projects is that many managers are only equipped with a knowledge of project management. A system for construction is a collection of many processes effectively working together to produce a specific deliverable, which is usually defined in the program or project’s contract. This system has a series of specific inputs and outputs, which are what the customer expects from the company or companies performing the work. This book develops checklists based on these inputs and outputs, which managers can use when first arriving onsite, and provides a “nuts and bolts” approach for managing a complex construction project onsite.

The author shares valuable lessons learned during a career of more than thirty years of working on various construction sites around the world. These lessons learned are filled with valuable information to aid readers become more effective as a program, project, or construction manager of complex construction projects.

درباره کتاب Managing Complex Construction Projects – A Systems Approach – ترجمه شده از گوگل


به نظر بسیاری از برنامه ها، پروژه ها و یا مدیران ساختمان، یک پروژه پیچیده به نظر می رسد یک مزس با بسیاری از خطرات پنهان است. این کتاب یک راهنمای از طریق آن دخمه پرپیچ و خم است. این بهترین شیوه ها را توضیح می دهد و بینش را فراهم می کند تا آنها بتوانند نه تنها خطرات پنهان را شناسایی کنند بلکه همچنین به طور موثر مدیریت فرایند ساخت و ساز را برای کاهش یا رفع این خطرات مدیریت می کنند.

این کتاب یک رویکرد مبتنی بر سیستم را برای مدیریت پروژه های ساختمانی ارائه می دهد که می تواند درک بیشتری از پیچیدگی ذاتی پروژه های بزرگ ساختمانی و نحوه مدیریت این پیچیدگی را داشته باشد. رویکرد سیستم اجازه می دهد تا مدیر پروژه ساخت و ساز در محل، یک پروژه ساختمانی پیچیده، آن را به قطعات قابل کنترل، و اطمینان حاصل شود که تمام سیستم ها در هماهنگی با هدف اصلی پروژه است. این رویکرد، مهندسی صنایع، مدیریت پروژه و امور مالی را به یک رویکرد واحد برای مدیریت موثر پروژه های ساختمانی پیچیده، از نیروگاه به پروژه بزرگراه متصل می کند.

این کتاب نحوه مدیریت پروژه های ساختمانی را با استفاده از رویکرد مبتنی بر سیستم های زیر توضیح می دهد:

سیستم مدیریت پروژه
سیستم مدیریت کار
سیستم مدیریت کیفیت
مشکل برنامه ها و پروژه های پیچیده این است که بسیاری از مدیران فقط با دانش مدیریت مدیریت پروژه مجهز هستند. سیستم ساخت و ساز مجموعه ای از فرآیندهای بسیاری است که به طور موثر برای تولید یک تحویل مشخص که معمولا در قرارداد برنامه یا پروژه تعریف می شود، کار می کنند. این سیستم دارای مجموعه ای از ورودی ها و خروجی های خاص است که مشتری انتظار دارد از شرکت یا شرکت هایی که این کار را انجام می دهند. این کتاب چک لیست ها را براساس این ورودی ها و خروجی ها ایجاد می کند که مدیران می توانند از اولین ورود به محل استفاده کنند و یک رویه “آجیل و پیچ و تاب” برای مدیریت یک پروژه ساختمانی پیچیده در محل ارائه می دهد.

نویسنده با استفاده از درسهای ارزشمندی که طی یک شغل بیش از سی سال کار در سایت های ساختمانی مختلف در سراسر جهان آموخته است، به اشتراک می گذارد. این درس ها آموخته شده با اطلاعات ارزشمند برای کمک به خوانندگان به عنوان یک برنامه، پروژه، و یا مدیر ساخت و ساز پروژه های ساخت و ساز پیچیده کمک می کند پر شده است.

  جهت دسترسی به توضیحات این کتاب در Amazon اینجا کلیک کنید.

یک پیشنهاد عالی!
با خرید اشتراک، بدون محدودیت، کتاب دانلود کن!
بازنویسی متن پایان نامه و مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *